top of page
  • RobertRawski

Polska w lesbijskim westernie Sci-Fi [After Blue]

Agata Buzek to aktorka, która od początku swojej kariery równolegle grała w filmach polskich, jak i zagranicznych gdzie często wcielała się w rolę Polek na obczyźnie. I bardzo dobrze, bo po pierwsze to bardzo zdolna aktorka, a po drugie zawsze lepiej jak polskie postaci są odgrywane przez polskich aktorów niż przez zagranicznych (w szczególności tych w których mają mówić naszym trudnym języku). Już drugi pełnometrażowy film Agaty Buzek był produkcji włoskiej, gdzie wcieliła się w polską turystkę (Ballada o pomywaczach szyb z roku 1998). W kolejnych filmach m.in. produkcji francuskiej, belgijskiej czy niemieckiej występowała jako polska modelka, zakonnica czy nawet kierowca autobusu. Gdyby nie ona, prawdopodobnie nie trafiłbym na francuski, awangardowy film pt. After Blue w reżyserii Bertranda Mandico gdzie wcieliła się w postać Katarzyny Buszowskiej którą w skrócie nazywają Kate Bush (tak samo jak tę piosenkarkę od hitu Running Up The Hill).

Kadr z filmu: Agata Buzek


Film został zaprezentowany na kilku festiwalach w 2021 roku i zważając na jego estetykę pewnie pozostanie bez szans na szerszą dystrybucję przez co jest dla mnie jeszcze cenniejszym znaleziskiem. After Blue jest tak pokręcony i zagmatwany, że ciężko się w nim połapać. Jest to odjechana wariacja legendy o złotej rybce w ramach lesbijskiego romansu sci-fi połączonego z westernem i horrorem. Fuzja Mad Maxa, Diuny i Seksmisji, z domieszką Indiany Jonesa , przyozdobiona efektami specjalnymi rodem z Akademii Pana Kleksa chyba będzie niezłą rekomendacją dla fanów kina klasy B i innych kuriozów. Na ekranie zobaczymy dużo nagości, poniżania, krwi, a wszystko to ukazane w kiczowatym stylu. Jednym słowem: dla koneserów. After Blue to nazwa planety na którą musiała przenieść się ludzkość po tym jak Ziemia przestała być zdatna do zamieszkania. Niestety na owej planecie mogą żyć jedynie kobiety co sprawia, że pojawiają się liczne napięcia, a miłość lesbijska jest jedyną możliwą formą miłości. Kraina w której przyszło mieszkać głównym bohaterkom jest jak senny koszmar podczas narkotycznych halucynacji z którego nie można się wybudzić.

Kadr z filmu: Kosmiczny step


Główna bohaterka filmy Roxy jest nastolatką odrzuconą przez rówieśnice. Przezywają ją Toxic i traktują podle, jednak z braku alternatywy trzymają się razem. Pewnego razu podczas eksploracji okolic swego miasteczka dochodzi do niezwykłego zdarzenia. Napotykają zakopaną po uszy w ziemi kobietę, która prosi o uwolnienie. Jest nią Katarzyna (Agata Buzek). Zezwierzęcone koleżanki Roxy nie okazują empatii wobec potrzebującej i wykorzystują jej niekomfortową pozycję do tego by się na niej wyżyć. Grożą jej śmiercią, obrażają i sikają na nią (!). Gdy Roxy zostaje z nią sam na sam, Katarzyna wysuwa jej obietnicę, że za uwolnienie spełni jej trzy życzenia.

Kadr z filmu: Roxy i Katarzyna


Roxy szybko uwalnia Katarzynę, która po wydostaniu spod piachu wydaje się wszechmocna i żądna zemsty. W mgnieniu oka wyjmuje broń i zabija trzy koleżanki Roxy twierdząc, że było to jej pierwsze życzenie. Okazuje się, że Katarzyna jest kimś w rodzaju upadłego bóstwa o nadprzyrodzonych mocach. Potrafi czytać w myślach za sprawą trzeciego oka umieszczonego na...genitaliach. To wszystko zawiłe, wiem, ale to nie koniec.

Kadr z filmu: Trzecie oko Katarzyny


Roxy po powrocie z tej przygody zostaje oskarżona o śmierć jej koleżanek i przeklęta w efekcie czego zostanie wygnana z miasta. Aby odkupić swe "winy" rusza ze swą matką w pełną niebezpieczeństw podróż do kryjówki Kate Bush, aby ją po prostu zabić. Nie będzie to jednak łatwe ani dla nich, ani dla widzów bo to wątpliwe arcydzieło trwa niemal 140 minut.

Polska milicja zakopała ją w piasku by przypływ dokończył dzieła, ale twoja córka pomyślała, że stoi ponad prawem.

Kadr z filmu: Roxy i Katarzyna


Postać Agaty Buzek jest w tym filmie najmroczniejszą postacią, główną antagonistką. Większość fabuły filmu opiera się na tym aby ją odszukać i zabić co finalnie się udaje, ale na specjalnych warunkach podyktowanych przez nią samą (np. przekazuje Roxy trzecie oko).

Jest bestią wypełnioną nienawiścią

Kate Bush jest wulgarna, brudna, często naga i zepsuta od środka. Mieszka na odludziu, w kopalni Mount Axia gdzie ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości. Poza śmiercią trzech nastolatek ma wiele więcej za uszami i nie ma zamiaru ponosić za to konsekwencji. Jej postać jest po to aby nas przerażać i ze względu na to jak wygląda i na to co robi.

Kate Bush popełniła kilka haniebnych zbrodni, jest przekonana, że jest mściwym ramieniem After Blue

Kadr z filmu: Demoniczna Katarzynu Buszyńska vel Kate Bush


Złe nasienie najgorszego gatunku. Kryminalistka, która oszalała od górskeigo pyłu.

Sama Kate Bush poza byciem tą "złą" jest potraktowana w filmie wyjątkowo - jako jedyna ze wszystkich postaci dostała konkretną narodowość. Jest Polką. Nikt inny na Planecie After Blue nie ma narodowości, albo nie ma potrzeby wspominania o niej. W końcu po ucieczce na obcą planetę wszyscy bylibyśmy Ziemianami, bez podziałów na narody. To tak jak Polacy spotykający się za granicą i zapominają o podziałach na miasta i idą na piwo. Jednak w surowym świecie After Blue najgorsza menda jaką jest Kate Bush dostaje od scenarzystów polską narodowość i nazwisko Bushovsky.

She's a Pole. A fucking Pole. Her name is Katajena Bushovsky.

Ponadto jako jedyna mówi po polsku kiedy wszyscy inni porozumiewają się po francusku i angielsku. Jej list gończy również jest po polsku i to polska policja wpakowała ją po uszy do piachu. Czyżby na planecie After Blue była większa polska społeczność? Jeżeli tak, to raczej nie mają u dobrej prasy.

Mogłaby [Kate Bush] poderżnąć gardło własnego konia podczas słuchania disco.
Co?
To tylko moje wyobrażenie.

Kadr z filmu: Podróż Roxy z matką


Pozostałe postaci nie wypowiadają się zbyt dobrze o samej Kate, co jest zrozumiałe, ale i ogólnie o Polakach. Nie pada o nich w filmie ani jedno dobre słowo, a najciekawszym tekstem odnośnie naszego narodu zdaje się być ten apropos tego, że Polacy nie boją się zimna bo... sikają sobie do butów.

Kadr z filmu: Jeden z ciekawszych tekstów w stronę Polaków jaki znalazłem w kinematografii.


Po seansie o wątpliwej jakości przychodzą mi do głowy liczne pytania. Dlaczego Agata Buzek gra w takim eksperymencie? Czy jej obecność spowodowała nadanie postaci Kate Bush polskiego rodowodu? Czy gdyby role zagrała Czeszka to i postać byłaby Czeszką? Czy skoro już zatrudnili Polkę i nadali jej postaci polski rodowód to czy nie mogli się bardziej postarać? Katajena Bushovsky to conajmniej nietrafione polskie imię i nazwisko. Agata Buzek mogłaby w takim wypadku interweniować i podpowiedzieć scenarzystom jak poprawnie "upolszczyć" jej postać.. Dlaczego jedyną określoną narodowością w filmie jest Polska i dziwnym trafem reprezentuje najgorsze bagno kiedy inni pozytywni nie musza być określani jeżeli chodzi o narodowość? No cóż, we francuskim kinie nigdy nie mówiono o nas zbyt dobrze i jak widać tend ten nadal się utrzymuje.

Kadr z filmu.

484 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page