top of page
  • RobertRawski

Obraz Polaka w zagranicznych filmach i mediach audiowizualnych

Zapewne część z Was zauważyła zwolnienie tempa w publikacjach na blogu i Instagramie, ale już śpieszę z wyjaśnieniami. Otóż ponad miesiąc czasu przygotowywałem się do Konferencji "Obraz Polaka w zagranicznych filmach i mediach audiowizualnych" w siedzibie FINY, zorganizowanej przez Filmotekę Narodową, Uniwersytet Łódzki i ambasadę Belgii w Warszawie. Dlatego tym razem nie będzie o filmach, a o tym wspaniałym evencie.

źródło: fina.gov.pl


Wiele z Was podsyłało mi informację o tym wydarzeniu za co bardzo dziękuje bo postanowiłem zgłosić chęć udziału jako prelegent....i udało się! Dzięki temu mogłem zaprezentować się przed gremium filmoznawców i kulturoznawców z najwyższej ligi. Padło na dość egzotyczny temat Polaków na Dzikim Zachodzie do którego opisania posłużyło mi 33 tytuły kina kowbojskiego wyprodukowane w latach 1930-2016.

źródło: fina.gov.pl


Dzięki memu udziałowi wiem, że to co robię od tak wielu lat ma sens co poddawałem czasami w wątpliwość. Wiem również, że opracowania tego typu są ważne i potrzebne bo dotyczą nas Polaków, naszej historii, spusścizny i relacji z innymi krajami. Niezależnie od tego jaki wizerunek Polaka jest prezentowany w produkcjach zagranicznych, powinniśmy o tym wiedzieć, rozmawiać i pracować nad dekonstruowaniem szkodliwych stereotypów, tak jak zrobiły to inne, uciśnione przez kino mniejszości. My Polacy przespaliśmy te lata, przyjmując wszystkie filmowe opisy bez większego zainteresowania i refleksji. Liczę, że takie spotkania sprawią, że temat ten będzie rozwijany i szerzej analizowany.

źródło: fina.gov.pl


Ilość książek na temat Polaków w kinie można policzyć na palcach jednej ręki. Każdą z nich znam na wylot i traktuję jako swoistą "Biblię poszukiwacza polskich motywów w kinematografii" i tym bardziej cieszy mnie fakt, że na sali była trójka spośród autorów tych opracowań, a mowa tu o prof. Mieczysławie Biskupskim, prof. Danushy Goshce, oraz Krisie Heuckelomie. To wspaniałe uczucie zobaczyć ich wykłady, wymienić się wnioskami, zgarnąć autografy i przede wszystkim zobaczyć ze sceny jak takie osobistości słuchają mojego referatu. Nigdy o tym nie zapomnę.


Archiwum prywatne


Podczas 18 wykładów omówiono dziesiątki, jeśli nie setki filmów, które znałem i oglądałem, ale i tak udało mi się z nich wyłuskać kilka nieznanych mi dotąd tytułów. O trzech dowiedziałem się z arcyciekawego wykładu o Raoulu Ruizie Tomasza Poborcy i o kolejnych trzech od niezawodnego Krisa Heuckeloma. Nie pozostaje mi nic innego jak je zobaczyć i zapisać w moim archiwum.

Archiwum prywatne


Tymczasem zachęcam do oglądania wykładów tutaj i zapraszam do lektury najnowszego tekstu o Polskim Futbolu w Zagranicznym kinie, który zostanie opublikowany w dzień otwarcia Mistrzostw Świata w Katarze 2022.
61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page