top of page
  • RobertRawski

Lublin na fazie i podróże w czasie. [Delta State]

Zaktualizowano: 17 maj 2022

Four young amnesiacs hold the fate of humankind in their hands.

Czwórka młodych ludzi z amnezją trzyma w swoich rękach los ludzkości.


Od słów Profesora Roberta Brodie rozpoczyna się niezwykły choć zapomniany serial Delta State, emitowany także w Polsce na kanale ZigZap jako Wymiar Delta. Ja niestety Cyfrowego Polsatu nie miałem więc pora nadrobić zaległości. Dla poszukiwacza ekranowych nawiązań do naszego pięknego kraju to pozycja obowiązkowa! Serial Delta State jest ciekawy zarówno ze względu na technikę wykonania jak i fabułę przenoszącą nas kilkukrotnie do Polski gdzie bohaterowie będą szukać przyczyn swoich zdolności. Jest to pierwszy serial animowany wykonany w pełni techniką rotoskopową polegającą na odrysowaniu wcześniej zarejestrowanych kamerą aktorów . Ta kanadyjsko-francuska koprodukcja, powstała na kanwie nigdy nie wydanego komiksu autorstwa Douglasa Gayetona z grafikami Matta Rockmana z 1996 roku.

Kadry z serialu: Główni bohaterowie


Zanim projekt komiksu trafił do drukarni i na sklepowe pułki został wykupiony przez firmę Alphanim, która zatrudniła Gayetona do zaadoptowania go na serial animowany. Nakręcił więc pilot serialu, który potem został przerobiony na animacje i przedstawiony włodarzom Alphanimu. To był strzał w dziesiątkę, tego jeszcze nie było. Ruchy kamery, zachowanie perspektywy, efekt rybiego oka czy światła wpadającego w obiektyw (flara) to zabiegi jak dotąd w kreskówkach nie stosowane. Premiera serialu miała miejsce w 2004 roku na kanale Teletoon+ (Canal+), który później wydano na DVD. Fabuła 26-odcinkowego serialu jest bardzo orginalna, zagmatwana i mroczna. Mnogość wątków i zabiegi stylistyczne mogą zawstydzić niejeden fabularny serial dla dorosłych, a genialna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez francuskiego DJ-a i producenta Kid Loco tylko dopełnia słowa uznania. Dziś powiedziałbym, że to historia grupy super-bohaterów podróżujących w czasie, przestrzeni i między wymiarami mająca wiele wspólnego z Matrixem, Incepcją i Umbrella Academy.


Kamera skupia się na czwórce dwudziestokilkulatków obdarzonych nadnaturalnymi mocami dotyczącymi umysłu. Martin potrafi czytać w myślach, Claire ma moc widzenia na odległość, Luna ma umiejętność prekognicji czyli jasnowidztwa, a Phillip za pomocą danego przedmiotu może przenieść się myślami tam skąd pochodzi. Młodzi ludzie mieszkają razem niczym zespół Just 5 i próbuje wieść normalne życie. Mają jednak jak to bywa w superhero movie, nadrzędne zadanie ratowania ludzkości, któremu zagrażają Riftersi. Pochodzą z alternatywnego wymiaru (tytułowego Delta) i przejmują kontrolę nad umysłami ludzi. Są niezwykle niebezpieczni, również posiadają niezwykłe moce i można z nimi walczyć wyłącznie wchodząc do Delty. Jednocześnie to tam nasi "Amnezjacy" mogą dowiedzieć się czegoś o swojej przeszłości, która została wymazana wraz z nadaniem supermocy.

W świecie przypominającym sen, gdzie zasady fizyki i logiki mogą istnieć ale nie muszą, mają szansę odkryć swoją tożsamość. Poznanie swojej przeszłości jest ich nadrzędnym celem jednak podczas podróży w Delta State muszą stawić czoła tzw. Riftersom czyli złodziejom umysłów którzy próbują przejąć kontrolę nad świadomością zwykłych ludzi. Poruszanie się po tym królestwie podświadomości nie jest takie proste, gdyż pełne jest niebezpieczeństw i umysłowych pułapek w których pomaga im ich mentor – profesor Brodie. Brodie prowadzi ich przez meandry tego nierealnego świata, pomagając im w walce ze złem i odkrywaniu ich prawdy o sobie.

Rozwiązanie zagadki i ich wizje prowadzą do Lublina w Polsce. W czternastym odcinku pt. Road not taken Luna za spraw niekontrolowanej wizji przenosi się umysłem do Polski gdzie po wyjściu z pociągu trafia do tajemniczego laboratorium gdzie przeprowadzane są eksperymenty na ludziach.

To właśnie tam zabrano w przeszłości ich poprzednie jestestwa i zaczęło się ich nowe skomplikowane życie. Miasto, zresztą jak wszystkie wizje z wymiaru Delta są mocno odrealnione, zatopione w nienaturalnych kolorach w towrzystwie intrygującej muzyki. Miejsce to na pewno nie jest przyjazne i nikogo nie napawa chęcią aby tam powrócić.


„To tutaj wszystko się zaczęło”


Gdy Luna opowiada reszcie swojej paczki co tam zobaczyła postanawiają się tam wybrać wspólnie za pomocą Wymiaru Delta. Tym razem trafiają jednak do bardzo wystawnego miejsca, czegoś w rodzaju pałacu gdzie właśnie odbywa się uroczyste przyjęcie. Czerwony dywan, zdobione schody i Obfitość i przepych jaki jest tam obecny dziwi głównych bohaterów. To co ujrzeli jest sprzeczne z tym czego spodziewali się po wizycie w Polsce. Jeden z nich od razu rzuca:


„To nie wygląda jak Polska.

A jak powinna wyglądać?”


Na to pytanie jednak odpowiedzi nie usłyszymy. Podczas przyjęcia pojawia lewitujący projektor na którym prezentowane są filmy z czwórką młodych bohaterów


„Podsumujmy to. Przed tym jak zły naukowiec przeprał nam mózgi w Polsce w jakimś mieście, które już nie istnieje”


Podróże w wymiarze Delta obejmują poruszanie się również po osi czasu tak więc bohaterowie trafiają do Lublina kilkukrotnie zarówno w przeszłości jak i przyszłości, ale zawsze towarzyszą temu jakieś psychodeliczne projekcje. Podróże czwórki głównych bohaterow prowadzą do wielu miejsc na świecie jednak to w mrocznym Lublinie cała historia się zaczyna i kończy. Co ciekawe bohaterowie kwestionują istnienie tego miasta w teraźniejszości co mogłoby wskazywać, że zostało z czasem zrównane z ziemią. Gdy Phillip z entuzjazmem pakuje krem do opalania przed podróżą do Lublina Luna sprowadza go na ziemię.


To nie będzie ci potrzebne, w Polsce nie ma słońca”


Lublin został przedstawiony jako siedlisko zła i miejsce pracy szalonego naukowca naukowca. To tam czwórka młodych ludzi została zakwalifikowana do eksperymentu przez bogatych ludzi na przyjęciu w pałacu i trafiła do laboratorium a ich pamięć została wymazana. To tam szukając wspomnień z Lublina w głowie profesora Brodiego doświadczają wizji udziału w wojnie. To tutaj okazuje się że ich mentor Brodie również jest Rifterem i to tutaj ma miejsce finał całego zamieszania. Poza wspomnianymi salonami widzimy tylko industrialne dzielnice, splątane siecią kabli ze sterczącymi kominami gdzie niebo niezmiennie spowite jest czarnymi chmurami. W Lublinie brak jest samochodów a wszelki transport odbywa się drogą kolejową. Mrok, kominy, pociągi i przeprowadzanie eksperymentów na ludziach daje makabryczne skojarzenie z nazistowskimi obozami koncentracyjnymi a pod Lublinem takowy znajduje się do dzisiaj w formie muzeum. Majdanek jest obecnie dzielnicą Lublina.


Mimo wielkiego potencjału serial miał niewystarczjąco dobre wyniki do tego stopnia ,że zaniechano produkcji już po rozpoczęciu prac nad kolejną serią. Prawdopodobnie innowacyjna technika animacji i zbyt dorośli i inteligentni bohaterowie nie wpisali się w oczekiwania głównych odbiorców animacji czyli dzieci. Kadrowanie, ruch kamery, ujęcia „rybim okiem” wskazywałyby na serial fabularny skierowany do starszej młodzieży Tematy poruszane w tej serii, symbolika, dialogi i świetna lecz bardzo filmowa ścieżka dźwiękowa stworzona przez przez francuskiego DJ'a Kid'a Loko były zbyt wyszukane i ambitne dla młodego widza, a starsi, którzy mogliby utorzsamiać się z bohaterami woleliby oglądać serial nie-animowany.
189 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page