top of page
  • RobertRawski

Kowalski i pozdrowienia z więzienia [Ren & Stimpy Show] [18+]

Ren & Stimpy Show to kontrowersyjny serial animowany stworzony przez amerykańsko-kanadyjskiego rysownika Johna Kricfausiego. Serial, którego nie każdy może pamiętać. Pomimo pięciu sezonów wyprodukowanych w latach 1991-1996 oraz dodatkowego sezonu dla dorosłych w 2003 (choć dziś wszystkie uznano by za produkcje wyłącznie dla dorosłych). Serial był emitowany w czasach kiedy większość dzieciaków musiało zadowalać się darmowymi blokami na Poloni1 lub anglojęzycznym Cartoon Networkiem bo Ren& Stimpy emitowano wyłącznie na zakodowanym paśmie Canal+. Nie da się ukryć, że to znacznie ograniczało jego popularność. Serial ten wpadł pod moją lupę ponieważ przynosi nam kolejny przykład ekranowego Kowalskiego, który pojawia się w 6 z 55 odcinków oryginalnej serii. Jest więc postacią epizodyczną, ale za sprawą kilku scen możemy się o nim wiele dowiedzieć, ale nie będą to miłe rzeczy.

Kadr z serialu Ren & Stimpy Show


Kowalski to nazwisko niezwykle popularne i bardzo często używane jako dopełnienie polskiego dossier filmowych postaci. Pomimo iż na całym świecie rodzą się ludzie o tym nazwisku to nierozerwalnie jest kojarzone z naszym krajem. Właściwie każdego bohatera o nazwisku Kowalski, pojawiającego się w zagranicznym filmie, możemy uznać za Polkę lub Polaka czy osobę polskiego pochodzenia chyba, że jasno zostanie określone, że jest inaczej. Dlatego też często ekranowi Kowalscy pozostają bezimiennni bo samo nazwisko już wszystko o nich mówi. W ekranowych Kowalskich jest coś co mnie interesuje i chcę ich poznać. Chcę wiedzieć co ich łączy, a co różni. Od Tramwaju zwanego pożądaniem do Pingwinów z Madagaskaru powstało dziesiątki (jeśli nie więcej) postaci o tym nazwisku i muszę przyznać, że wachlarz ich profesji i osobowości jest niezwykle szeroki. Kowalskich spotkamy zarówno na lądzie, w powietrzu i pod wodą, ach i nie zapominajmy o kosmosie! W filmach fabularnych, animowanych, horrorach i anime. Z czasem napiszę o nich wszystkich, a tymczasem wróćmy do Rena i Stimpy’ego.

Kadr z serialu / Ren i Kowalski


Ren i Stimpy to perypetie dwóch antropomorficznych zwierzaków: psa Chihuahua o imieniu Marland Höek (Ren) oraz kota rasy Manx Stimpson (Stimpy). Tytułowi bohaterowie są swoimi przeciwnościami. Pierwszy z nich jest psychopatą, którego poczynania są nie do przewidzenia, a drugi jest niesłychanie głupi i w pełni podporządkowany temu pierwszemu. Serial jest wypełniony żartami o przemocy, seksie i zwłokach i to na długo przed powstaniem South Parku, Family Guya czy mniej popularnego choć wartego polecenia serialu Critic. Bohaterowie serialu są wspierani przez liczne postaci drugoplanowe pojawiające się w różnych rolach, a między nimi właśnie Kowalski.

Kadr z serialu / Kowalski


Kowalski jest jeden, ale wciela się w wiele ról i tylko w dwóch odcinkach został wymieniony z nazwiska, a tylko w jednym z nich pozwolono zagrać mu pierwsze skrzypce.. Poza tym wielokrotnie pozostaje jedynie tłem bierzących wydarzeń: jest widoczny wśród publiczności podczas mianowania Power Toast Mana na prezydenta, czy barowego występu Rena, by innym razem pojawić się jako człowiek od siłowych rozwiązań. Ponadto w odcinku rozgrywającym się w zakładzie pogrzebowym, w którym Ren szykuje się do własnego pochówku, Kowalski jest grabarzem. Pragnąc zaprezentować Renowi luksusową trumnę grzebie go żywcem by potem saneczkować na jego grobie. Tak, dobrze przeczytał_ś, saneczkować czyli robić tak jak robią psy na betonie kiedy swędzi ich zadek. Dziwne, ale to nie koniec jego dziwactw.

Kadr z serialu /


W odcinku Fake Dad, Ren i Stimpy starają się o adopcję. W ramach próby dostają z urzędu propozycję przyjęcia siedmioletniego chłopca, który nigdy nie zaznał miłości. Tym chłopcem okazuje się być przywieziony więziennym konwojem Kowalski. Oczywiście ów osobnik tak naprawdę jest dorosły, owłosiony i spocony, a w dodatku ma do odsiadki 30-letni wyrok. Pozbawieni uprzedzeń Ren i Stimpy mimo wszystko podejmują wyzwanie i cieszą się na jego przyjazd.

Kadr z serialu / Rodzinka w komplecie


Kowalski wygląda i zachowuje się jak totalny świr z ujemnym ilorazem inteligencji, który wszystko załatwia siłą. Na każdym kroku jest brutalny, impulsywny i łakomy - zjada wszystko co napotka na swej drodze, a gdy chce zapalić papierosa wkłada do ust całą paczkę fajek. Jest potężny i wielki do tego stopnia, że ledwo zmieścił się w konwojującym go samochodzie, a jego więzienny drelich jest zapięty jedynie na dwa guziki odsłaniając owłosione sadło. Jest nieokrzesanym zwierzakiem o polskim nazwisku, które ktoś wypuścił z klatki.

Kadr z serialu / Kowalski


Po kilku scenach zdajemy sobie sprawę, że nie będzie łatwo zmiękczyć troglodytę, który nie jest w stanie sklecić zdania, a jego jedyną, życiową potrzebą jest dostęp do mięsa. Mimo to, Ren i Stimpy ze wszystkich sił próbują spędzić z nim miło czas i nauczyć go normalnego życia zabierając go na piknik.

Ren: Jaką kanapkę ci zrobić?
Kowalski: Mięso!
Ren: A jakiego chleba mam użyć?
Kowalski: Mieso!
Ren: A czego się napijesz Kowalski?
Kowalski: Mięso!

Dlaczego Kowalski jest jaki jest? Dlaczego jest taki zły, agresywny i nieprzystosowany do społeczeństwa? Pomijając fakt, że ciężko jest wieść normalne życie mając wyrok trzydziestu lat za zbrodnie przeciwko ludzkości (sic!) to Kowalski ma jeszcze jeden mały sekret o którym nie dowiemy się z dialogów, a jako dzieci nie rozumieliśmy takich podtekstów, ukrytych znaczeń. W scenie gdzie Ren traci cierpliwość i wpada w szał w jaki wpada tylko on, przejmuje inicjatywę i nakazuje Kowalskiemu odwrócić się i ściągnąć spodnie wymachując przy tym łyżką. Gdy Kowalski słyszy taki ton, robi sie potulny jak baranek i bez żadnego oporu wykonuje poniżające polecenie. Ren miał zamiar mu przyłożyć ową łyżką, ale Kowalski był już przygotowany na co innego. Na poziom wyżej i to bez żadnych protestów (i lubrykantów też). Ren orientując się w jakim stanie jest meta jego układu pokarmowego rezygnuje z wymierzenia jakiejkolwiek kary bo zrobiło mu się go żal. Kowalski przeżywa na codzień katusze w więzieniu przez co Renowi zachodzą oczy łzami. Gdy Kowalski zorientował się, że nie grozi mu analne niebezpieczeństwo był już w drodze powrotnej do więzienia płacząc przy tym jak bóbr.

Kadr z serialu / 1 Kowalski, 1spoon


Czym Kowalski sobie zasłużył na takie traktowanie w więzieniu? Być może tym za co dostał wyrok. Tego nie wiadomo, ale Kricfausi ciągle kontrastuje i między wierszami uzupełnia seksualne zaburzenia Kowalskiego prezentując go dwukrotnie w sukience i damskich kapciach z puszkiem. Raz jako wróżka z doczepionymi skrzydełkami, a innym razem już bez skrzydełek, ale za to z pełną pieluszką. Kowalski jest po prostu dziwny, nieodgadniony i taki ma pozostać.

Kadr z serialu / Kowalski w sukience


źródła: youtube.com, imdb.com

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


bottom of page