top of page
  • RobertRawski

Filmowa kariera polskiego pistoletu PM-63 RAK

Pistolet maszynowy PM-63 RAK to drugi po Wz.35 Vis najpopularniejszy polski pistolet wszech czasów. Był produkowany od 1964 roku w radomskim zakładzie Łucznika i używany nie tylko przez polskie służby. Cieszył się kwitnącym, wielokierunkowym eksportem - był używany między innymi przez wschodnioniemiecką i kubańską policję, a także przez wojsko Wietnamu. Do 1977 roku kiedy zakończono jego produkcję powstało około 70000 egzemplarzy, a gdy w latach osiemdziesiątych Chiny rozpoczęły nielicencjonowaną produkcję tego modelu pod rozszerzoną nazwą Typ 82 ich ilość była już nie do zweryfikowania. Niekontrolowana dystrybucja spowodowała, że RAK dostawał się w niepowołane ręce. PM-63 Typ 82 był chętnie używany przez zamachowców z Bliskiego Wschodu np. przez terrorystów z palestyńskiej grupy terrorystycznej Abu Nidala. Być może dlatego przyjęło się, że na ekranie polski RAK jest używany zazwyczaj przez "tych złych".

PM-63 RAK / źródło: cyngiel.com


PM-63 RAK pojawił się po raz pierwszy na ekranie w filmie Oddział Delta (Delta Force, 1986) z Chuckiem Norrisem w roli głównej. Używa go terrorysta Mustafa, który wraz z innymi zamachowcami porywa samolot na samym początku seansu. Ah, zapomniał bym dodać - są to terroryści palestyńscy (choć początkowo podają się za Rosjan).

Kadr z filmu Delta Force z 1986 roku.


Dwa lata później w trzeciej odsłonie serii o przygodach Johna Rambo (1988) polskim pistoletem również posługuje się główny antagonista, tym razem stuprocentowy Rosjanin Pułkownik Zaysen. Modelowi RAKa możemy się dość dobrze przyjrzeć podczas sceny torturowania amerykańskiego żołnierza Trautmana, którego musi uratować sam Rambo.

Kadr z filmu Rambo III z 1988 roku.


Sporą niespodzianką może być hit lat dziewięćdziesiątych Ryzykanci (Double Team, 1997) gdzie PM-63 znalazł się w tajnym arsenale należącym do ekscentrycznego handlarza bronią Yaza granego przez Dennisa Rodmana. Niestety w tej pozycji nie zobaczymy RAKa w użyciu i nie odgrywa on znaczącej roli.

Kadr z filmu Ryzykanci z 1997 roku.


Tuż po przełomie wieków RAKowi udało się wkraść na ekran do obydwóch części rosyjskiego Antikillera (2002 i 2003) gdzie broni jest pełno a trup ściele się gęsto. Polski pistolet maszynowy zobaczymy głównie w rękach bandziorów, ale i służb specjalnych.

W drugiej części doczekał się nawet zbliżenia i udziału w finale filmu.

Kadr z pierwszej części filmu Antikiller z 2002 roku


W Cudzoziemcu (Foreigner, 2003) kręconym w Polsce RAK ponownie pojawia się zarówno w ręku tych dobrych jak i tych złych. Jest również zbliżenie, ale i pewna nieścisłość rekwizytowa. Postać posługująca się RAKiem w niektórych scenach trzyma zamiennie zupełnie inny model PM-84P Glauberyt. W filmie zobaczymy również również Steavena Seagala z polskim MAGiem 95 oraz złoli z polskimi karabinami Wz. 89 Onyks oraz Radom-Hunter.

Kadr z filmu Cudzoziemiec z 2003 roku


PM-63 RAK jest również używany przez Revy w serialu anime Black Lagoon (2006). Możemy się mu dobrze przyjrzeć w odcinku trzecim pt. Ring-Ding Ship Chase podczas strzelaniny z piratami. To niejedyny przykład użycia polskiej broni palnej w anime jednak w pozostałych przypadkach nie jest to RAK (będę o tym jeszcze pisał).

Kadr z serialu anime Black Lagoon z 2006 roku.


The Package (2012) to pulpowe kino akcji w którym ponownie zobaczymy wyrób z Radomia w rękach antagonisty. Tym razem szeregowego złola, który źle kończy stając na drodze Dolpha Lundgrena. Ten widząc uzbrojonego napastnika o razu przechwyca broń i kieruje ją przeciwko niemu.

Kadr z filmu Package z 2012 roku


Ostatnim filmowym przykładem jest brytyjski 6 dni (Six Days, 2017) opowiadającym dla odmiany o wydarzeniach, które wydarzyły się naprawdę. Oblężenie ambasady Iranu w Londynie przez terrorystów z separatystycznego Demokratycznego Frontu Rewolucyjnego Wyzwolenia Arabistanu miał miejsce 5 maja 1980 roku. Jeden z sześciu napastników posługiwał się polskim RAKiem.

Kadr z filmu 6 dni z 2017 roku


Od premiery 6 dni nie mieliśmy okazji oglądać PM-63 na dużym ekranie jednak tu z uzupełnieniem przychodzą dwa seriale. Seriale, które mają ze sobą coś wspólnego bowiem obydwa zostały rozpoczęte w 2019 roku i obydwa w odróżnieniu od wcześniej wymienionych tytułów pochodzą z gatunku sci-fi/fantasy. Chodzi o Mroczne materie (His Dark Materials) oraz Umbrella Academy.

Kadr z serialu Mroczne materie


W wyprodukowanym dla HBO Mrocznych materiach używa go grany przez Jamesa McAvoya Lord Asriel znany z uniwersum Philipa Pullmana (pojawia się też w Złotym kompasie). Mierzy z niego do... statku kosmicznego. Z kolei RAKiem w Umbrella Academy posługuje się jeden z grupy Szwedów - płatnych zabójców, którzy mają za zadanie wytłuc wychowanków akademii.

Kar z serialu Umbrella Academy


Trudno jest oczekiwać by filmowa broń trafiała w dobre ręce bądź była używana do słusznych celów. Choć zdarza się i tak - np. SIG-Sauer'a P220 na ekranie używało dziesiątki antagonistów, ale i tak zapamiętamy go jako broń gliniarzy z Miami Vice, agentów Z Archiwum X, JAG, NCIS itp. PM-63 RAKa również zobaczymy zarówno w rękach tych dobrych jak i tych złych choć nie da się ukryć, że częściej pojawia się w tej drugiej grupie. Prezentuje się jako niezawodny i siejący postrach, ale jak to w filmach bywa nigdy nie kończy mu się amunicja. W żadnym z przykładów nie zobaczymy wymiany magazynka, instalacji dodatkowego osprzętu, czyszczenia czy czegokolwiek. Często odgrywa pewną rolę - czy to posługuje się nim główny bohater, czy bierze udział w finale filmu, ale jego pochodzenie nie jest istotne.

W polskim kinie zobaczymy go w akcji podczas seansu Sary (1997) Macieja Ślesickiego i Hansa Klossa w reżyserii Patryka Vegi (2012).


źródła: imdb.com, imfdb.org, cyngiel.com oraz same filmy


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page